Všimla som si, že čoraz viac ľudí sa sťažuje na nekvalitný nočný spánok. Ráno sa zobúdzajú unavení, vyčerpaní, dolámaní, bez energie.
Prečo je kvalitný nočný spánok tak dôležitý?
Spánok je neoddeliteľnou súčasťou nášho života, bez spánku sa nedá žiť. Je rovnako dôležitý ako voda a jedlo.
Kvalitný nočný spánok nám pomáha udržiavať duševnú a fyzickú rovnováhu, posilňuje imunitný systém, činnosť mozgu, zvyšuje schopnosť koncentrácie, je prevenciou duševných ochorení. Okrem toho počas spánku produkuje naše telo najviac rastového hormónu. Kým u detí sa to prejavuje najmä rastom, u dospelých rastový hormón pomáha odbúravať tukové tkanivo, urýchľuje hojenie rán, stimuluje imunitu a je taktiež dôležitý pre obnovu tkanív. Kvalitný nočný spánok zaistí adekvátnu regeneráciu a podporu rastu svalov.
Nedostatočný, nekvalitný spánok má negatívne dopady na náš život. Spôsobuje rozvoj mnohých zdravotných problémov ako sú napríklad cukrovka, obezita, depresia, oslabený imunitný systém, pokles energie či mentálna únava. Kvalitu nočného spánku ovplyvňuje predovšetkým naše správanie, postoje, aktivity počas dňa.
Tipy na podporu kvalitného nočného spánku:
- Pokúste sa vyhýbať stresu.
- Jedzte pravidelne - doprajte si kvalitné a vyvážené jedlá.
- Dodržujte pravidelný pitný režim – 2 až 3l čistej vody, v lete v čase horúčav, pri fyzickom výkone neváhajte vypiť aspoň 2dc minerálnej vody denne, nie však viac ako 5dc.
- Cvičte – cvičeniu sa venujte prevažne v ranných a poobedňajších hodinách, no vo večerných hodinách/ 3 hodiny pred spaním sa cvičenie neodporúča.
- Obmedzte stimulanty ako kofeín, teín či nikotín.
- Vytvorte si večerný rituál – okrem iného súčasťou Vášho večerného rituálu môžu byť dýchacie cvičenia. Môžete vyskúšať bránicové (brušné) dýchanie alebo sa len rozhodnúť pre pomalé a hlboké dychy
- Choďte spať okolo 22h, áno aj vrátane víkendov – bez mobilu, tabletu, či notebooku. Spite, čo v najväčšej tme. Dokonalú tmu v izbe môžete zabezpečiť pomocou zatemňovacích žalúzií, závesov alebo masky na oči.
- Zvoľte vhodnú polohu pre spánok - najvhodnejšia poloha pri spánku sa javí poloha na boku na ľavej strane, či chrbte. Najnevhodnejšia na bruchu. Ak sa len predsa rozhodnete spať na bruchu, umiestnite malý vankúšik pod brucho alebo panvu na zmiernenie tlaku na chrbticu.
- Uvoľnite myseľ, telo - v poobedňajších hodinách vyskúšajte dať šancu relaxačnej klasickej masáži.
Prajem Vám kvalitný nočný spánok a svieže rána 😊.