Masáž
Účinky masáže
Z rôznych druhov masáže vyplýva, že každá masáž má iný účinok. Ide hlavne o výber hmatov, ich počet opakovaní, frekvenciu, tlak, osobnosť a odbornosť maséra, prostredie, kde sa masáž vykonáva. Základom je, že rýchla masáž má účinok dráždivý a pomalá ukľudňujúci.
Okrem týchto účinkov rozoznávame ďalšie fyziologické účinky masáže:
Mechanické a miestne:
Odlupovanie vrchných zrohovatených kožných buniek, prekrvenie hlavne v mieste pôsobenia masáže zlepšený metabolizmus buniek v masírovanej časti, zmena svalového napätia, výrazný vplyv na lymfatický systém. Odplavovanie metabolitov a baktérií.
Reflexné - vzdialené:
Masážou prostredníctvom reflexného oblúku a po energetických dráhach, pôsobíme na vzdialenejšie orgány. Účinkuje na vegetatívny nervový systém.
Ostatné celkové účinky:
Zväčšuje sa počet krviniek, diuréza – vylučovanie, acidobazická rovnováha, osmotický tlak, vegetatívne preladenie a celková relaxácia.
Chemické - celkové:
Pri masáži sa do krvného obehu uvoľňuje väčšie množstvo chemických látok a to acetylcholínov, histamínov, endorfínov. Acetylcholíny zlepšujú nervosvalové spojenie, zrýchľujú reakcie na podnety. Histamíny rozširujú cievy. Endorfíny sú látky typu morfia a zmierňujú bolesť. Encefalín pôsobí euforicky, je to látka „blaženosti“.
Kontraindikácie masáže
Stav, kedy masáž sa nesmie aplikovať vôbec ( kontraindikácia celková), alebo sa nesmie aplikovať na určitých častiach tela ( kontraindikácia miestna).